ראיון עם פנסיונרית מרוצה

אישה מתבוננת קדימה בחיוך
הצילום באדיבות Hector Landaeta

שמי דניאלה (שם בדוי) ואני ביוכימיאית במקצועי. הייתי רגילה לעבוד במשרה מלאה ולצאת יום יום מהבית, כך שדי חששתי מהפנסיה. מה יהיה כאשר לא יהיה לי לאן ללכת כל יום? חשבתי לעצמי. החלטתי שחשוב לי להתכונן לתקופת הפנסיה ולמצוא לי עיסוקים מתאימים. חשבתי במה אוכל לעסוק שיביא לי סיפוק וייתן לי תחושת משמעות? התשובה הראשונית שלי לעצמי היתה לטפח את התחביבים שהתחלתי לעסוק בהם עוד בזמן שעבדתי: ציור, ריקודי עמים וספורט. מאז שהייתי ילדה הייתי שוחה אלא שבשנה האחרונה זה התחיל לעשות לי כאבי ברכיים. לכן החלטתי לשנות פעילות ולעסוק בהתעמלות קלה למבוגרים,בהליכה עם חברה וכמובן גם בריקוד. אלא שכל זה לא לגמרי הספיק לי. רציתי עוד פעילויות והחלטתי לפנות לייעוץ תעסוקתי קצר וממוקד, לברר מה עוד יכול להתאים לי.

ביעוץ חשבנו יחד במה אני מוכשרת. כשבחנו את עברי עלה שתמיד הייתי חכמה וטובה בפעילות שדרשה לימודים והפעלה של חושים מתמטיים וטכנים: אני עושה סודוקו בכל יום ומתפעלת היטב את מכשירי הבית החשמליים. בנוסף, עברתי טסט ראשון בנהיגה. אך רציתי להיפתח גם לתחומים חדשים. בסך הכל הפנסיה זו הזדמנות לעשות זאת. החלטתי להירשם לקורס באמנות. הבאתי עימי חברות שמציירות איתי התחלנו ללכת יחד לשמוע קורסים באמנות באוניברסיטה. זה היה כיף ומעשיר. עוד החלטה היתה ללמוד לשחק ברידג’. זה משחק שדורש זכרון טוב וכך עשוי למנוע הדרדרות קוגניטיבית בעתיד. זה גם פעילות שמתבצעת בחברה ולי היה חשוב בפנסיה לצאת כל יום מהבית ולראות אנשים. אז התחלתי ללמוד לשחק ונהניתי מכך.

תוך כדי שיחה, עלה בדעתי שאני רוצה גם להתנדב במשהו, דבר שלא הספקתי לעשות במקביל לעבודה. לא כל כך ידעתי במה אני רוצה להתנדב. חשבתי אולי על משהו שקשור לעבודה עם מחשב, שכן אני מסתדרת טוב עם טכנולוגיה ויודעת לחפש דברעם באינטרנט. בסופו של דבר מצאתי התנדבות שמתאימה לי ב“יד שרה”. שם היו צריכים אנשים שיענו למכתבים עם שאלות של אנשים לגבי מחלות שונות. היה צריך לחפש עבור אנשים מידע רלבנטי באינטרנט על מחלות שונות ודרכי הטיפול בהם ולשלוח להם חומר מודפס. הרקע התעסוקתי המדעי שלי עזר לי גם בביצוע התנדבות זו. שם עובדים מתנדבים נוספים, כך שזה גם ענה על הרצון שלי לפגוש אנשים.

כיום אני פנסיונרית עסוקה ומרוצה: כל יום יש לי פעילות אחרת מחוץ לבית, כך שיש בשביל מה לקום בבוקר. מצד אחד יש לפי פעילויות שאני מכירה ועוסקת בהם שנים רבות: ריקוד, ציור, סודוקו. מצד שני יש לי גם פעילויות חדשות, שמוסיפות עניין ואתגר: ברידג’, התנדבות ב“יד שרה” וקורסים באמנות. מעבר לכך יש לי כמובן את הנכדים ואני גם אוהבת לקרוא ספרי מתח ולצפות קצת בטלויזיה בתוכניות אקטואליה. אני עוברת כל יום על העיתון ונהנית לקרוא כתבות במדור העסקי. אני גם מנויה בספריה וקוראת גם ספרים באנגלית. החיים שלי מלאים ואני מרגישה מסופקת כפנסיונרית.

הטיפ שלי לפנסיה טובה הוא: לצאת כל יום מהבית, להיות עסוקים ולפגוש בכל יום אנשים.