הכנה לפרישה מעבודה

ראיון עם דוקטור ענת רפפורט, מתוך מאמר של יעל ולצר שפורסם ב-ynet, ב-3 לאוגוסט 2018 (בלחיצה על הקישור המאמר ייפתח באתר ynet)

הפסיכולוגית התעסוקתית, ד"ר ענת רפופורט, מתייחסת בעיקר לאיך למלא את הפנאי, שנוצר לאחר הפרישה. "אדם צריך להתייעץ לגבי זה, כי החשוב הוא למלא את הפנאי שנוצר במשמעות ובשמחה. לא לקום ברגשה סתמית וככה להעביר את היום, כי בתהליך הפרישה לוקחים לפורש את הזהות התעסוקתית שלו".

רפפורט מוסיפה, "לא פעם השאלה הראשונה ששואלים מישהו, כשפוגשים אותו, היא: 'מה אתה עושה'? ולא תמיד נוח להשיב: 'לא עובד. פרשתי'. יש גם הבדלים גדולים בין נשים וגברים בפרישה: עבור גברים ערך הקריירה כחלק מהזהות חזק יותר. נשים גם יותר מתחברות לנטוורקינג ולחיי חברה פעילים לאחר הפרישה".

"אבי, פרופ' צבי רפופורט, הוא כימאי. למרות שהוא פרש מזמן, הוא לא מוכן לשמוע ש"הוא היה". זה אובדן משמעות. לכן צריך להתכונן לפרישה. בין היתר אני מייעצת לפורשים להתחבר לטכנולוגיה, זה עולם בפני עצמו. אני מייעצת להמשיך את סיפור החיים לפי הנרטיב של הפורש. למשל: אם פרשת מתפקיד שכלל פגישות עם קהל, אתה יכול להתנדב. העיקר שהחיים החדשים יהיו משמעותיים ומאושרים עבור הפורש/ת. אם מרגישים בסביבת הפורש שהוא נכנס לדיכאון, מיד להפנות לפסיכיאטר או פסיכולוג קליני".

ראיון עם פנסיונרית מרוצה

שמי דניאלה (שם בדוי) ואני ביוכימיאית במקצועי. הייתי רגילה לעבוד במשרה מלאה ולצאת יום יום מהבית, כך שדי חששתי מהפנסיה. מה יהיה כאשר לא יהיה לי לאן ללכת כל יום? חשבתי לעצמי...

לחץ לקריאת הראיון המלא